صفحه چینی و فرم بندی سررسید و تقویم تخصص ماست

راهنمای آماده سازی فایل سررسید

قبل از ارسال فایل اصلی سررسیدی که قرار است فرم‌بندی شود، نکات مهمی وجود دارد که باید رعایت گردد. از جمله این نکات سایز و ابعاد فایل، فضای برش، تفکیک کانال رنگ، صفحات اضافه و تعداد فرم‌ها می‌باشد. البته پس از مطالعه دقیق این متن و اجرای آن، بسیاری از مشکلات بعدی حل خواهد شد.

سایز و ابعاد فایل سررسید

قبل از شروع طراحی باید سایز صفحه اصلی سررسید به درستی ایجاد شود، این سایز با توجه به قطع سررسید ایجاد می شود، دو سایز متداول در قطع سررسید ها وزیری و رقعی می‌باشد در جدول زیر دیگر سایزهای کتاب و یا سررسید را می توانید مطالعه کنید.

 قطع  سایز قبل از برش  حدود سایز بعد از برش  سایز شیت جهت زینگ
وزیری    5 / 17 × 25  16 × 23 70 × 50
رقعی  15 × 22  5 / 14 × 21  45 × 60
رقعی اروپایی  14 × 22  13 × 21  45 × 60 با به عبارت بهتر 44 × 56
رحلی کوچک   21 × 30   25 × 35 45 × 60
رحلی بزرگ  25 × 35  24 × 5 / 33 70 × 50
خشتی  23 × 24 5 / 22 × 5 / 23 70 × 50

 

فضای برش

پس از تعیین سایز فایل، قبل از تایپ و طراحی صفحه اصلی، باید از چهار طرف فایل یعنی بالا، پایین، چپ و راست فاصله کافی برای برش در نظر گرفته شود. فضای برش فضایی است که پس از چاپ ، دورریز شده و و برش می‌شود لازم به ذکر است در فضای برش نباید هیچ متنی  قرار گیرد. این فضا حدود ۵ میلیمتر است ولی برای امنیت بیشتر کار، معمولاً ۸ میلیمتر در نظر گرفته می‌شود.

فضای برش برای سررسیدی که صحافی چسبی و دوختی دارد، در تمامی صفحات (فرد یا زوج) از بالا، پایین به اندازه ۸ میلیمتر  در نظر گرفته شود. در صفحات زوج (صفحه‌ای که سمت راست سررسید قرار می‌گیرد) از طرف راست ۸ میلیمتر و از طرف چپ (سمت عطف) ۵ میلیمتر کافی است. در صفحات فرد (صفحه‌ای که سمت چپ سررسید قرار می‌گیرد) از طرف چپ 8 میلیمتر و از طرف راست (سمت عطف) ۵ میلیمتر ، فضای برش در نظر گرفته شود.

در صحافی فنری سیمی، چون پس از چاپ، کاغذ از هر چهار طرف برش می‌شود پس باید همه صفحات از بالا و پایین و چپ و راست به اندازه ۸ میلیمتر جای برش در نظر گرفته شود.

تمامی متن‌‌ها و نوشته‌های اصلی ، مطالب و تاریخ‌ها و ... نباید در داخل فضای برش قرار گیرد.

اگر در صفحه اصلی سررسید، زمینه رنگ داشته باشد یا از خط یا کادر و یا هر المان دیگری جهت پر کردن صفحه استفاده شده باشد، باید تا انتهای صفحه ادامه داشته باشد، تا بعد از برش و دور ریز شدن، در طرح مشکلی ایجاد نشود. مثلاً اگر در طرح صفحه سررسید، خطی در بالای صفحه وجود داشته باشد که تا گوشه کار ادامه پیدا کند، این خط باید تا انتهای سایز صفحه طراحی شود، یعنی در فضای دورریز و برش ادامه داشته باشد. تا در اثر برش کم یا زیاد، این خط در تمامی صفحات تا لب کار دیده شود.

  • نکته مهم: اشتباه رایجی که معمولاً طراحان مرتکب می‌شوند، عدم رعایت جای کافی برای قسمتهای متغییر سررسید است. اکثرا صفحه‌‌ای اولیه که به عنوان لی‌آوت طراحی می‌کنند، روز شنبه اول فروردین است. مشکلی که در این حالت به وجود می‌آید این است که جای نوشتن روزهای هفته مثلاً چهارشنبه با روزی مثل شنبه متفاوت است و در طرح باید این تفاوت در نظر گرفته شود. همچنین محلی که برای درج مناسبت‌ها در نظر گرفته می‌شود برای روزهای مختلف سال، متفاوت خواهد بود. مثلاً در روزی مثل روز پانزدهم خرداد، که مناسبت در این روز معمولا بیشتر از روزهای دیگر سال است باید فضای کافی برای قسمت مناسبت‌ها در نظر گرفته شود. همین‌طور در محلی که در بالای صفحه ماه‌‌‌های میلادی و قمری نوشته می‌شود  می‌بایست از دو ماه طولانی مثل (جمادی‌‌الاولی/جمادی الثانی) یا (September/November) برای لی‌اوت استفاده شود تا در صورت وجود مشکل از لحاظ فضای در نظر گرفته شده،  رفع عیب گردد.

تفکیک کانال رنگ

یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی صفحه اصلی سررسید، رعایت تفکیک کانال رنگ است. برای اینکه در قسمت لیتوگرافی و چاپ دچار مشکل نشوید، باید از ابتدا در فایل، به تعداد رنگی که در چاپ خواهید داشت کانال رنگ درست کنید و مطالب خود را در همان کانال رنگ قرار دهید. به عنوان مثال وقتی سررسید با 2 رنگ چاپ می‌شود، باید همه قسمت‌های تایپ و طراحی شده، در کانال‌های جداکانه بطور مثال: مشکی (K) و قرمز (M) قرار گیرد. بنابراین هر قسمتی که می‌خواهید با رنگ اول چاپ شود، باید فقط دارای کانال رنگ مشکی (K)  و تمام قسمت‌هایی که قرار است در رنگ دوم چاپ شود باید فقط کانال رنگ قرمز (M)‌ را داشته باشد. اگر از عکس یا لوگو استفاده می‌شود، باید به طور صحیح از همین دو کانال رنگ در آنها استفاده گردد. 

فرم چینی صفحات

تعداد فرم‌های یک سررسید، بستگی به نوع سررسید (یک روزه، دو روزه، یک هفته در دو صفحه و ...) و همچنین به تعداد صفحات اضافی در آخر سررسید (صفحات اطلاعات مهندسی، یادداشت، صفحه تلفن و ...)  بستگی دارد. مثلاً در یک سرسید یکروزه بدون هیچ صفحه‌ی اضافی در آخر سررسید، نیاز به تهیه ۱۹ فرم می باشد.

در شکل زیر نمونه فرم سرسید وزیری و نحوه چیدن و ترتیب صفحات نشان داده شده است،نرم افزار فرم چین ما بعد از اتمام  تمام صفحات بطور اتوماتیک و بدون ایراد تمامی فرمها را بصورت شیت آماده چاپ آماده و بصورت یک فایل پی دی اف برایتان ایجاد می‌کند .

صفحه ۹ صفحه ۸ صفحه ۵ صفحه ۱۲
صفحه ۱۴ صفحه ۱ صفحه ۴ صفحه ۱۳
لبه پنجه ماشین چاپ

 فرم یک رو 

صفحه ۱۱ صفحه ۶ صفحه ۷ صفحه ۱۰
صفحه ۱۴ صفحه ۳ صفحه ۲ صفحه ۱۵
لبه پنجه ماشین چاپ

  فرم یک پشت


اگر می‌خواهید در سررسیدتان از جملات، اشعار، احادیث و یا هر مورد دیگری به دلخواه خودتان استفاده کنید، باید در طراحی صفحه‌ اصلی فضای موردنظر، اندازه و نوع فونت آن را مورد توجه قرار دهید، پس از آن جملات خود را با همان اندازه و فونت در یک فایل با نرم‌افزار word تایپ کرده و با همان ساختار ارسال کنید. در نظر داشته باشید در پایان هر جمله Enter و در پایان هر صفحه Ctrl+Enter را بزنید و به صفحه بعدی بروید. تراز متن، فاصله خطوط، فاصله حروف و هر آنچه را که می‌خواهید، متن دلخواه سررسیدتان داشته باشد، باید در این فایل رعایت کنید.

نکته آخر

در ضمن مجموعه‌ای از اشعار حافظ، جملات و سخنان قصار بزرگان از پیش آماده می‌باشد که در صورت تمایل در هنگام ارسال فایل و قبل از فرم‌چینی، سفارش داده تا در محل تعیین شده در فایل شما، قرار داده شود.