روانشناسی رنگ درطراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

طبق آمار،فقط 0.1 ثانیه طول میکشد تا ما یک تصور درمورد یک شخص ایجاد کنیم و این درباره وبسایت ها تفاوتی ندارد.

مطالعه گوگل در سال 2012 با عنوان “نقش پیچیدگی بصری و نمونه اولیه در مورد اولین برداشت از وبسایت ها : کار در جهت درک قضاوت های زیبایی شناختی” تایید کرد که تنها 50 میلی ثانیه برای کاربران طول میکشد که در مورد وبسایت شما نظر بدهند . به عبارتی دیگر : تنها پس از 0.05 ثانیه ،کاربر عادی تصمیم گرفته است که آیا باید در وبسایت شما بماند یا آن را ترک کند.

تاثیر اولیه بسیار مهم است .اولین تاثیری که کاربر از وبسایت شما دریافت میکند به عوامل زیادی بستگی دارد مانند : ساختار، فاصله، فونت ها و البته رنگ ها و ترکیب رنگ هایی که در صفحه خود نمایش می دهید.

 

نقش رنگ ها در طراحی سایت

 

روانشناسی رنگ ها چیست ؟

مغز انسان نقش مهمی در درک رنگ دارد. در واقع، اگرچه ما تمایل داریم رنگ را به عنوان یک جسم فیزیکی در نظر بگیریم ، اما درواقع یک پدیده روانی است . تحقیقات علمی نشان می دهد که درک ما از رنگ ها بیشتر توسط مغز ما کنترل میشود تا چشم.

رابطه بین رنگ ها و مغز انسان یک رابطه پیچیده است . رنگ ها نه تنها در مغز درک می شوند ، بلکه تاثیر عمیقی بر روی روان ما دارد. کارشناسان ادعا میکنند که مردم به طور ناخودآگاه رنگ های خاصی را با پیام های اجتماعی یا فرهنگی خاصی مرتبط می کنند. مطالعه ای که در مجله تحقیقات کسب و کار منتشر شده است نشان می دهد که مشتریان در واقع 15% بیشتر از فروشگاه هایی با طرح های رنگی نارنجی به فروشگاه هایی با طرح های رنگ آبی باز می گردند ، بنابراین این ثابت می کندکه رنگ ها نه تنها بر افکار و احساسات ما بلکه بر اعمال ما تاثیر می گذارند.

روانشناسی رنگ بر ترکیبی از گزاره های علمی ،روانشناختی و فرهنگی تکیه دارد. در واقع ، نحوه واکنش ما به رنگ ها هم توسط ویژگی های تکاملی جهانی و هم توسط پیشینه فرهنگی خاص ما تعیین می شود.

محققان ادعا می کنند که نحوه مرتبط کردن رنگ های خاص با احساسات یا رویداد های خاص تا حدی نتیجه تکامل است . به عنوان مثال ، افراد بسیار کمی قهوه ای را به دلیل ارتباط آن با محصولات پوسیده به عنوان رنگ مورد علاقه انتخاب می کنند.

سایر تداعی های رنگی خاص فرهنگی هستند و با پیشینه فرهنگی ما تعیین می شوند. با گذشت زمان ،یاد میگیریم که رنگ های خاصی را با احساسات و افکار خاصی مرتبط کنیم.به عنوان مثال،در بیشتر مناطق جهان،عروس ها لباس سفید و عزاداران سیاه میپوشند،درحالی که در آفریقای جنوبی قرمز رنگ عزا است و در هند عروس ها ساری های روشن و رنگارنگ می پوشند.

رنگ ها چه معنی دارند

در نتیجه ویژگی های تکاملی و پیشینه فرهنگی ،فرهنگ غرب رنگ های اصلی را با ایده و احساسات زیر مرتبط کرده است.

قرمز: رنگ قرمز نشان دهنده شادی ، سرزندگی ، انرژی و اشتیاق است و در فرهنگ غربی نیز نشان دهنده عشق است. با این حال ، قرمز میتواند نماد عصبانیت و پرخاشگری باشد.

 

طیف رنگی قرمز

 

سبز: سبز رنگ زندگی و طبیعت است و احساسات مثبتی مانند آرامش و امید را در بیننده بر می انگیزد. همچنین رنگ سبز به معنای سخاوت، امنیت، هماهنگی و رشد است.

 

طیف رنگی سبز

 

زرد: زرد رنگ خورشید است . این الهام بخش لذت و شادی است و نماد دوستی و آزادی است . رنگ زرد می تواند تاثیرات تقویت کننده خلق و خوی بر مشاهده گر داشته باشد.

 

طیق رنگی زرد

 

آبی: آبی رنگی خنک و آرامش بخش است.رنگ آسمان و آب است . مخفف صلح، اعتماد و امنیت است.

 

طیف رنگی آبی

 

روانشناسی رنگ در طراحی وب

هنگام طراحی یک وبسایت کاربردی بودن و زیبایی شناسی بدون شک عناصر کلیدی هستند که باید در نظر گرفته شوند، اما برای ساختن یک وبسایت زیبا که دسترسی به آن آسان است برای قرار گرفتن در درجه اول کافی نیست.

در واقع، کدگذاری رنگی نقش اصلی را در راه اندازی وب سایت شما برای موفقیت ایفا می کند. همانطور که گفته شد ،رنگ ها می توانند تاثیر زیادی بر نحوه واکنش و عملکرد کاربران در یک وبسایت داشته باشند.

به طور کلی وبسایت ها هم رنگ های خنثی و هم رنگ های اصلی را نمایش می دهند.رنگ های خنثی مانند سیاه، سفید و خاکستری معمولا برای پس زمینه استفاده می شوند، در حالی که از رنگ های روشن تر برای جزییات و سایر عناصر پیش زمینه استفاده می شود. با این حال، در جدیدترین طراحی وب ،رنگ های خنثی اغلب از نظر فضایی که اشغال میکنند بسیار غالب هستنند.عملکرد آنها شبیه به عملکرد فضاهای سفید است یعنی به کاربر استراحت می دهند و او را قادر می سازند تا زمان خود را برای هضم و اولویت بندی محتوای صفحه صرف کند. علاوه بر این، رنگ های خنثی مد روز و با پیشرفت و تکولوژی همراه هستند.

رنگ های گرم مانند قرمز زرد و نارنجی بسیار قوی هستند و برای جلب توجه ناظر بر روی عناصر خاص استفاده می شوند. با این حال، هنگامی که اغلب در یک صفحه استفاده می شود، این رنگ ها پتانسیل تداعی مثبت خود را از دست می دهد و احساسات منفی مانند پرخاشگری و عصبانیت را برمی انگیزد. بر عکس، با ترکیب رنگ های مختلف سبز و آبی، یک اثر آرام بخش به دست می آید. آبی همچنین وفاداری و امنیت را می رساند.

درک یک رنگ خاص نیز به این بستگی دارد که از کدام طیف رنگ استفاده می کنید. به عنوان مثال، سایه های ظریف تر معمولا توجه کاربر را به خود جلب نمی کنند، اما حس هماهنگی و تعادل را منتقل می کنند.

 

روانشناسی رنگ ها در طراحی وبسایت

 

کد رنگی و دکمه ها

کاربران به طور آگاهانه یا ناخودآگاه تحت تاثیر کد رنگی استفاده شده در یک صفحه وبسایت خاص قرار می گیرند و معمولا با توجه به روانشناسی یک رنگ برای یک کمه تصمیم به کلیک کردن می گیرند. بنابراین، تغییر رنگ دکمه های عملیاتی می تواند منجبر به افزایش تعداد افرادی که در سایت شما فعالیت میکنند کمک کند.

یک دکمه عملیاتی از پنج عنصر تشکیل شده است که باید هماهنگ با طراحی وب سایت باشد. این عناصر عبارتند از :فرم، اندازه، پیام، مکان و رنگ. هر پنج عنصر ممکن است بر میزان بازگشت مشتری تاثیر بگذارند. با این حال، آزمایش ها نشان داده اند که رنگ نقش اصلی را در بهبود KPI شما ایفا می کند.در یک مطالعه که Maxymiser انجام شد، یک شرکت تنها با آزمایش تنوع رنگی به افزایش 11 درصدی کلیک ها در قسمت پرداخت وب سایت خود دست یافت.

 

call to action button

 

محققان ادعا می کنند که رنگ های گرم و روشن مانند قرمز، نارنجی و سبز بالاترین میزان جذب مشتری را دارند. سبز نیز گزینه بسیار خوبی است، زیرا مردم احساس میکنند با کلیک بر روی دکمه سبز کار درستی را انجام می دهند.برعکس، رنگ های تیره تر مانند سیاه، خاکستری تیره یا قهوه ای میزان بازگشت مشتری پایینی دارند و باید از آنها اجتناب کرد.